Ochrana pred krádežou auta s bezkľúčovým vstupom

V posledných rokoch sa v oblasti krádeží áut objavil fenomén. Oveľa ľahšie ako kedykoľvek predtým sa kradnú moderné autá s bezkľúčovým vstupom. Dôvod? Tento technologický trend z nich robí extrémne ľahkú korisť.

Nová vlna krádeží poukazuje na technicky zdatných zlodejov-hackerov, ktorí vo svojich postupoch využívajú pokročilé technológie. V krádežiach sa im darí napriek tomu, že výrobcovia do výbavy vozidiel už bežne implementujú bezpečnostné systémy. Prečo to tak je?

Achillova päta vášho auta

Nové technológie nám poskytujú falošný pocit bezpečia, pretože si myslíme, že bezkľúčový vstup je nielen pohodlný, ale auto tiež lepšie ochráni. Skúsenosti však ukazujú pravý opak – bezkľúčový systém je doslova Achillovou pätou vášho vozidla. Terčom zlodeja sa tak môžete stať pri pití kávy v motoreste alebo oddychu na gauči po náročnom dni v práci. Myslíte si, že vaše auto spočíva bezpečne na príjazdovej ceste či parkovisku len pár metrov od vás. Omyl, zlodej už možno stihol vyslať rádiový signál na odomknutie vozidla a niet po ňom ani stopy.

Oficiálne policajné hlásenia upozorňujú, že moderné vozidlá sú odcudzované pomocou reléového panelu, ktorý premosťuje bezpečnostný systém. Nie je tak nutné použitie kľúčov či rozbíjanie okien, ako bolo typické donedávna. Namiesto toho zlodeji pomocou panelu zachytia signál z diaľkového ovládača a pohodlne a bez násilia sa dostanú do vášho vozidla. Potom im už nič nebráni v naštartovaní a úniku. Celý proces krádeže pritom nemusí trvať ani minútu a vy si možno ani len nestihnete odpiť z vašej kávy na pumpe.

Achillova päta vášho auta

Tento fakt môže spôsobovať vrásky najmä majiteľom luxusnejších áut, u ktorých je bezkľúčový systém štandardom a predstavujú tak ľahkú a naozaj cennú korisť pre zlodejov. Do auta sa takýmto spôsobom dokáže dostať už aj technicky šikovnejší tínedžer a odcudziť vaše cennosti vo vozidle. Sofistikovaní zlodeji používajú špeciálne zariadenia, ktoré na diaľku zosilnia a predĺžia signál z kľúča k vozidlu tak, že vozidlo si myslí, že kľúč je v blízkosti a je možné ho odomknúť a naštartovať.

Preto už aj poisťovne majú problém poistiť nové luxusné vozidlá, keďže je také ľahké ich ukradnúť. To núti ľudí hľadať nové alternatívne spôsoby ochrany. Ide predovšetkým o zariadenia na princípe Faradayovej klietky, ktoré bránia hackerom a zlodejom získať a kopírovať signál z kľúča. Na trhu však sú aj staršie spôsoby ochrany, ako sú alarmy či uzamknutie volantu, ktoré sú stále funkčné a môžu pomôcť. Existuje však aj ďalší efektívny spôsob ochrany.

GPS monitoring

GPS sledovanie vozidiel poskytuje jedinečnú ochranu pred krádežou s modernými vlastnosťami, ako sú ochranná geografická zóna, senzory a monitorovanie v reálnom čase. Mnohí ľudia sa čudujú, ako dokáže GPS lokátor ochrániť vozidlo, keď najnovšie zabudované technológie zlyhávajú. Krádeže áut s bezkľúčovým systémom sa dejú najmä v najzraniteľnejšom čase – v noci, keď je auto odparkované bez dohľadu a majiteľ pokojne spí.

Práve ochranná geografická zóna je jedinečným bezpečnostným nástrojom. Pomocou GPS monitorovacieho softvéru vytvára virtuálny priestor kdekoľvek na mape, pričom systém upozorní na najmenší pohyb a opustenie tejto ochrannej zóny. Majitelia vozidiel si môžu vytvoriť ochranu okolo svojich garáží, príjazdových ciest alebo parkoviska a v noci tak môžu spať oveľa pokojnejšie.

GPS monitoring

Milióny vozidiel, vrátane značiek, ako Porsche, Mercedes či Maserati, sú vystavené riziku elektronického hacknutia a krádeže. Reléové skrinky poskytujú zlodejom sofistikovaný spôsob ako obísť systém zabezpečenia, no monitorovacie zariadenia ich môžu zastaviť. Citlivé senzory upozornia majiteľa, ak chce autom niekto pohnúť alebo sa doň dostať. Vďaka pokročilým technológiám, ako sú pohybový senzor, snímač otrasov či geografická zóna aj najskúsenejší zlodej zlyhá.

Aj keby sa zlodejovi podarilo s vozidlom odísť, majiteľ ho dokáže lokalizovať v priebehu niekoľkých sekúnd použitím aplikácie vo svojom smartfóne. Potom je už len v rukách polície, aby auto zaistili. GPS monitorovanie tak ako jedna z mála technológií pomáha aj po akte krádeže a pri objasňovaní zločinu. Aj preto si drží popredné miesto na trhu bezpečnostných automobilových technológií.