Manažment flotily: Spoľahlivá návratnosť vašich investícií a úspora paliva

Odhliadnuc od veľkosti alebo rozsahu vášho podnikania, systém manažmentu flotily môže vášmu biznisu priniesť množstvo benefitov. Náklady na vodičov a vozidlá patria k najväčším položkám firiem a práve systém manažmentu flotily ich pomôže znížiť.

Ak chcete zredukovať prevádzkové náklady a zvýšiť efektivitu vašej flotily, investícia do systému pre GPS lokalizáciu flotíl je tou správnou voľbou. Inštalácia tohto systému vám umožní lepšie manažovať flotilu, optimalizovať správanie šoférov a ovplyvniť aj veci, na ktoré ste doteraz nemali dosah. Vaša investícia do systému sa vám môže vrátiť už v priebehu 6 mesiacov a zároveň ušetríte na pohonných hmotách.

Prípadová štúdia Ministerstva energetiky USA ukazuje, koľko dokážu spoločnosti ušetriť implementovaním systému manažmentu flotily do svojej infraštruktúry:

  1. Palivo a údržba – Približné prevádzkové náklady na jedno vozidlo na jednu míľu (1,6 km) predstavujú asi 1,50 $ (1,25 €). Spoločnosť dokáže vďaka monitorovaciemu systému zredukovať minimálne 25 míľ (40,2 km) týždenne na každé vozidlo.
  2. Nadčasy zamestnancov – Hodinová mzda zamestnanca za nadčasy sa odhaduje na približne 30 $ (25 €). Pomocou monitorovacieho zariadenia dokáže spoločnosť znížiť množstvo nadčasov o 1 hodinu na zamestnanca týždenne.
  3. Produktivita zamestnancov – Ak je vozidlo vybavené GPS monitoringom, môže vykonať priemerne 1 extra zastávku týždenne.

Pre stredne veľkú flotilu 20 vozidiel prinesie systém manažmentu flotily mesačnú úsporu priemerne 6 000 $ (5 015 €).

Flotila Na Cestách

Fakty o manažmente flotily:

  • Pri rýchlosti vyššej ako 70 míľ za hodinu (112 km/h) sa opotrebovanie pneumatík takmer zdvojnásobuje a životnosť rapídne znižuje.
  • Každých 5 míľ (8 km) pri rýchlosti jazdy vyššej ako 60 míľ za hodinu (96 km/h) zvýši spotrebu pohonných hmôt o 10 %.
  • Pri rýchlosti 70 míľ za hodinu (112 km/h) je brzdná dráha o 60 % vyššia než pri rýchlosti 50 míľ za hodinu (80 km/h). Vyššia rýchlosť navyše zvyšuje aj pravdepodobnosť nehody.
  • Zvýšenie priemernej rýchlosti zo 60 míľ za hodinu (96 km/h) na 70 míľ za hodinu (112 km/h) zvyšuje náklady na údržbu vozidiel o viac než 75 %.

Systém manažmentu flotily vám tak pomôže monitorovať vaše vozidlá, zefektívniť logistiku a navyše znižovať náklady. Pozrime sa na niektoré ďalšie výhody systému monitorovania flotily:

Efektívne plánovanie ciest

V minulosti mali manažéri a vodiči flotily veľmi obmedzené možnosti vzájomnej komunikácie, čo spôsobovalo komplikácie pri efektívnom plánovaní trás. S príchodom systémov monitorovania polohy v reálnom čase sa riadenie maximálne zefektívnilo. Manažovanie a navigovanie vodičov prostredníctvom relevantných informácií zobrazovaných priamo na monitore a jednoduchého spôsobu komunikácie nebolo nikdy také jednoduché.

GPS Sledovanie Nákladných Vozidiel

Manažment správania sa vodiča

Neuvážené správanie a zlozvyky vodičov môžu mať vážne následky. Vodiči sú často vystavený tlaku na včasné doručenie dodávky, čo spôsobuje ignoráciu pravidiel a predpisov. To môže nielen poškodiť reputáciu vašej firmy, ale tiež ohroziť životy ľudí. Je preto dôležité správanie vodičov kontrolovať, napríklad vďaka systému manažmentu flotily. Je možné nastaviť si zasielanie notifikácií v prípade prekročenia rýchlosti, prudkého brzdenia či zrýchľovania, a predísť tak možným nehodám a problémom.

Manažment pohonných hmôt

Najväčšiu položku v nákladoch, obzvlášť v prípade kamiónov, predstavujú pohonné hmoty. Jednou z mnohých výhod systému manažmentu flotily sú podrobné hlásenia o spotrebe palív. Po analýze hlásení viete jednoducho identifikovať zdroje plytvania palivom a eliminovať ich. K znižovaniu nákladov vedie napríklad plánovanie kratších trás, sledovanie správania vodičov či dodržiavanie predpísaných trás. Jedným z faktorov je tiež nežiadúce zrýchľovanie alebo chod motora na voľnobeh. Vďaka systému manažmentu flotily teraz môžete sledovať všetky faktory naraz a šetriť tak svoje náklady.

Systémy Riadenia Paliva

Menej času stráveného papierovaním

Prevádzkovanie veľkého množstva vozidiel a zamestnávanie vodičov a ďalších zamestnancov znamená veľa papierovania. Treba manažovať plánovanie smien, dodržiavanie harmonogramov, servisových intervalov, poistných udalostí a predpisov a ďalších x záležitostí. Vďaka GPS systému sa zbavíte banálnych manuálnych úloh a všetky hlásenia a štatistiky si viete prehľadne spravovať vo vašom počítači či v mobilnej aplikácii. Znížite tak množstvo papierovania a šetríte svoj drahocenný čas.

Zlepšenia v oblasti bezpečnosti

GPS monitoring vašej flotily vám zároveň pomôže zvýšiť bezpečnosť vašich zamestnancov a ochrániť váš majetok. V prípade nehody je okamžite k dispozícii presná poloha a na uvedené miesto je možné ihneď poslať zdravotnú pomoc. Systém pomôže aj v prípade poruchy, kedy je možné okamžite lokalizovať polohu vozidla a odstrániť poruchu v čo najrýchlejšom čase. Zabráni sa tak dlhým prestojom a plytvaniu časom aj peniazmi.

Softvérna Sledovanie GPS

Spokojnosť zákazníka

Rýchla reakcia dispečerov na telefonáty a požiadavky klientov je kľúčová k udržaniu spokojnosti zákazníkov. Bez poznatkov o aktuálnej polohe vozidla je však ťažké reagovať okamžite. Náš systém rieši aj tento problém a umožňuje rýchle identifikovanie polohy vozidla a zároveň odosielanie podrobných informácií zákazníkovi s presnými ETA. K relevantným údajom sa dostanete odkiaľkoľvek, či už z počítača alebo z mobilu použitím prehľadnej aplikácie GPSLive. Včasná reakcia, doručenie a bezproblémové plnenie úloh zvýšia spokojnosť vašich klientov, čo sa odzrkadlí aj na vašich tržbách.

Plánovanie údržby

Pravidelná údržba a servis vozidiel flotily sa zvyčajne plánuje v určitých intervaloch bez ohľadu na to, v akom stave je ktoré vozidlo. Vďaka softvéru manažmentu flotily je však možné monitorovať chybové hlásenia z motora a určiť, ktoré vozidlo kedy potrebuje servis. Dokážete tak monitorovať kľúčové aspekty, akými sú diagnostika vozidla, teplota motora či snímanie hladiny paliva. Rutinné prehliadky sa tak stanú zbytočnými, zníži sa plytvanie nákladov na opravu, znížia sa prestoje a vaša flotila bude v skvelej kondícii. Riziko poruchy počas cesty bude taktiež znížené.

Uspieť v súčasnom vysoko konkurenčnom prostredí je popri manažovaní flotily skutočne náročné. Vďaka najnovším technológiám však môžete byť vždy o krok vpred pred konkurenciou a využiť inovácie vo svoj prospech.